ערן נחליאלי

אבחון אירידיולוגי

אבחון אירידיולוגי

אבחון אירידיולוגי – אירידיולוגיה היא שיטת אבחון אלטרנטיבית הטוענת כי ניתן לאבחן את מצבו הבריאותי של האדם או את נטיותיו הגנטיות באמצעות התבוננות בתבניות, צבעים ותכונות אחרות של קשתית העין.

על פי תורת האירידיולוגיה, קשתית העין היא מעין מפה של הגוף, וכל חלק בקשתית קשור למערכת או איבר בגוף. למשל, הצבע הכחול בקשתית קשור למערכת העצבים, הצבע החום קשור למערכת העיכול, והצבע הירוק קשור למערכת הנשימה.

האירידיולוג, שהוא המטפל המיומן באבחון אירידיולוגי, מתבונן בקשתית העין של המטופל ומחפש סימנים שונים, כגון:

 • גוון הצבע של הקשתית
 • מרקם הקשתית
 • תבניות בקשתית
 • סימנים ודפוסים אחרים

על סמך סימנים אלה, האירידיולוג יכול לנסות לאבחן בעיות בריאותיות קיימות או נטיות לבעיות בריאותיות עתידיות.

חשוב לציין כי אבחון אירידיולוגי אינו נחשב לאבחון רפואי רשמי, והוא אינו מוכר על ידי הקהילה הרפואית המדעית. מחקרים לא הצליחו להראות ששיטה זו מספקת אבחנות אמינות.

עם זאת, ישנם אנשים רבים הטוענים כי אבחון אירידיולוגי יכול להיות כלי שימושי לאבחון בעיות בריאותיות, וכי הוא יכול לעזור לאנשים לשפר את בריאותם הכללית.

יתרונות אפשריים של אבחון אירידיולוגי:

 • אבחון לא פולשני ולא כואב
 • יכול לספק מידע על בעיות בריאותיות קיימות או נטיות לבעיות בריאותיות עתידיות
 • יכול לעזור לאנשים לשפר את בריאותם הכללית

חסרונות אפשריים של אבחון אירידיולוגי:

 • אינו נחשב לאבחון רפואי רשמי
 • מחקרים לא הצליחו להראות ששיטה זו מספקת אבחנות אמינות
 • יכול להיות בעייתי לפרש את הסימנים בקשתית העין

מהו אבחון אירידיולוגי וכיצד הוא מסייע לבניית תפריט נטורופתי

אחת מטכניקות הטיפול הנפוצות והבולטות ביותר בעולמות הרפואה האלטרנטיבית היא הנטורופתיה. די לבחון את משך ההכשרה של המטפלים העומד על 4 שנים, כדי להבין כי אין מדובר פה בעוד שינה הנלמדת 'על הדרך' בקורס מזורז, כי אם בענף המצריך ידע רב, היכרות עם האנטומיה והפיזיולוגיה של גוף האדם, ויכולת לספק טיפול המותאם באופן אישי ונכון לגופו או גופה של המטופלים.

בעת שאנו מבקרים אצל נטורופת, לא נפגוש בתפריט הניתן באופן אוטומטי וללא כל מחשבה מקדימה. כל נטורופת וכל נטורופתית יבקשו לערוך תשאול מקיף ולהכיר את האדם הנמצא מולם; זאת מעבר לסוגיה הבריאותית ממנו הוא סובל.

עבור נטורופתים המחזיקים גם בהסמכה לאבחון אירידיולוגי, הרי שמדובר בכלי עזר רב עוצמה המסייע רבות בבנייתו של תפריט המותאם במדויק לצרכי גוף המטופל.

מהי אירידיולוגיה?

האירידיולוגיה הינה טכניקת אבחון הנהוגה ברפואה המשלימה. היא איננה פולשנית, ומתבססת על סקירת ובחינת דפוסי צורה וצבעים הממוקמים על גבי קשתיות העיניים.

הנחת היסוד העומדת מאחורי האירידיולוגיה היא שאזורי הקשתית של העין והסימנים המצויים עליהם, תואמים לאיברים ומערכות ספציפיות בגוף, ובכך הקשתיות למעשה מתפקדות כמעין דו"ח מצב המשקף את אשר מתחולל בתוך גופנו.

האבחון האירידיולוגי נערך באמצעות מצלמה עוצמתית המצלמת את העין ומספקת למאבחן האירידיולוגי את היכולת לסקור בקפידה את הקשתיות. על-ידי הבנת הדפוסים והמאפיינים של הקשתיות, שואפים האירידיולוגים לזהות חולשות, חוזקות וחוסר איזון בגוף.

כיצד הדבר יכול להיות לעזר בנטורופתיה?

בעת שהמטפלים מבקשים לערוך תפריט תזונתי המותאם אישית לגופו של המטופל, הרי שהאבחון באמצעות קשתיות העיניים, מעניק תובנות נוספות אשר אינן בהכרח עולות בעת התשאול.

זהו אלמנט אחד נוסף המאפשר לבנות תפריט המותאם לצרכים למשל שאינם בהכרח פיזיים כי אם מנטליים; אלמנט המקנה לנטורופתים את האפשרות לשקול לטפל בפרחי באך אשר מהווים כאמצעי טיפולי להיבטים רגשיים. כל תמצית פרח באך משפיעה באופן אחר על סוגיות רגשיות, ובכך ניתן לייצר תמהיל של פרחי באך המיועדים במיוחד עבור צרכיו של המטופל.

כך נכון הדבר גם לגבי אלרגיות ורגישויות שונות. האבחון מקנה למטפל את היכולת להבין באם ישנם אי אילו מזונות אליהם המטופל רגיש ושעלולים להוות כזרז או כגורם לבעיה הבריאותית ממנה הוא סובל.

האם כל מטפל נטורופת הוא בהכרח אירידיולוג?

חשוב לציין כי האירידיולוגיה היא הסמכה שאיננה נדרשת על-ידי נטורופתיים. מדובר בטכניקת אבחון הנהוגה ברפואה המשלימה, אך שאיננה מחייבת מטפלים להיעזר בה.

נטורופתיים המבקשים להיעזר באבחון האירידיולוגי, למעשה מצוותים לצידם כלי עזר טיפולי נוסף וחשוב אשר יכול לעמוד לצידם בעת שהם מבקשים לערוך את הטיפול הנכון ביותר עבור המטופל.

רבים ממליצים על אבחון זה, שכן הוא נערך למשך מספר דקות, אך פותח צוהר אל עבר עולם שלם של טיפולים המותאמים במדויק לצורכי המטופלים.

רפואה טבעית

רפואה טבעית היא תחום רחב הכולל מגוון שיטות טיפוליות שמבוססות על שימוש בחומרים טבעיים, כגון צמחי מרפא, תזונה בריאה, פעילות גופנית, מדיטציה ועוד.

מטרת הרפואה הטבעית היא לעודד את יכולת הגוף הטבעית לרפא את עצמו. שיטות הטיפול ברפואה הטבעית פועלות על ידי חיזוק מערכת החיסון, שיפור זרימת הדם, איזון הורמונלי ועוד.

ישנן מגוון שיטות טיפול ברפואה טבעית, כגון:

 • צמחי מרפא: צמחי מרפא משמשים כבר אלפי שנים לטיפול במגוון בעיות בריאותיות. צמחי מרפא יכולים לסייע להקל על כאבים, להפחית דלקת, לשפר את העיכול ועוד.
 • תזונה בריאה: תזונה בריאה היא הבסיס לבריאות טובה. תזונה בריאה יכולה לסייע להפחית את הסיכון למחלות כרוניות, לשפר את מצב הרוח ולהגביר את האנרגיה.
 • פעילות גופנית: פעילות גופנית היא חיונית לבריאות הגוף והנפש. פעילות גופנית יכולה לסייע להפחית את הסיכון למחלות כרוניות, לשפר את מצב הרוח, לחזק את העצמות והשרירים ולשפר את איכות השינה.
 • מדיטציה ותנועה: מדיטציה ותנועה הן דרכים יעילות לשיפור הבריאות הנפשית והפיזית. מדיטציה יכולה לסייע להפחית מתח, לשפר את הריכוז ולהגביר את המודעות העצמית. תנועה, כגון יוגה, פילאטיס וכו', יכולה לסייע לשפר את הגמישות, את היציבה ואת היכולת להתמודד עם לחץ.

תוכן עניינים

אולי יעניין אותך גם:

דילוג לתוכן