ערן נחליאלי

5 דרכי טיפול טבעיות בהפרעות קשב

5 דרכי טיפול טבעיות בהפרעות קשב

הפרעות קשב וריכוז הן תופעה נפוצה מאוד. רוב תשומת הלב מופנה לילדים שמתמודדים עם קשיים אלה, אבל יש גם לא מעט מבוגרים שסובלים מהיעדר היכולת להתמקד במטלה מסוימת לאורך זמן ולשמור על סדר וארגון. על-פי מחקרים שונים, לאחד מכל 10 ילדים בדור הנוכחי יש הפרעות קשב ברמה כזו או אחרת, ובקרב המגורים השכיחות של התופעה היא 4 עד 7 אחוזים. אמנם קיימות תרופות שמשפרות את הקשב, אולם יש להן תופעות לוואי משמעותיות, ולכן בעמוד זה תמצאו 5 דרכים טבעיות לטיפול בקשיי קשב וריכוז.

1. רפלקסולוגיה

אחת הדרכים המעניינות לסייע למי שמתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז, גם מבוגרים וגם ילדים, היא רפלקסולוגיה. שיטה זו פותחה לפני למעלה מ-100 שנים, והיא מבוססת על חיבורים עצביים: מכל נקודה בכף הרגל יוצא מסלול אל אזור אחר בגוף, ולכן הפעלת לחץ מדויק בכפות הרגליים יכול להשפיע על תפקוד איברים ומערכות במקומות אחרים. במקרה של קשיי קשב וריכוז המטרה היא הפחתת רמת הפעלתנות דרך השפעה על מערכת העצבים האוטונומית. רפלקסולוגים מנוסים יודעים לייצר רגיעה שנמשכת כמובן גם אחרי הטיפול.

2. ביופידבק

עוד אופציה של טיפול טבעי להפרעות קשב וריכוז במבוגרים וגם בילדים היא ביופידבק. הרעיון המרכזי של שיטה זו הוא למידה על בסיס משוב ביולוגי מידי. האדם מחובר למכשיר ייעודי, שבוחן מדדים פיזיים כמו מהירות הדופק, לחץ הדם, טמפרטורת הגוף, זיעה, מתח שרירים ועוד. על המסך מוצגת המחשה ויזואלית ברורה למדדים ולמצב הרגשי של האדם בכל נקודת זמן. כך לדוגמה כשהשרירים מתוחים יוצג על המסך בלון שמתרומם כלפי מעלה, וככל שהשרירים הופכים רפויים יותר כך הבלון יורד מטה. המשוב המידי מסייע לתרגל שליטה טובה יותר, וזו עוזרת גם לשפר את הקשב והריכוז.

3. טיפול רגשי

טיפול רגשי, בשיטה כזו או אחרת, מייצר רגיעה נפשית, וזו עשויה לשפר גם את הקשב והריכוז. חשוב מאוד למצוא מטפל או מטפלת שהחיבור אליהם ירגיש נכון, כדי שהטיפול יהיה אפקטיבי באמת.

4. תזונה נכונה

מחקרים רבים מצאו קשר הדוק בין תזונה לבין קשב וריכוז. מזונות מעובדים מייצרים אי שקט, וכך גם מזונות אלרגניים כמו חלב ומוצריו ומאכלים עם שומן רווי בכמות גבוהה (בשרים, חמאה ועוד). המלצה חשובה נוספת היא לצמצם מאוד את צריכת הסוכרים הפשוטים, ומצד שני להרבות בפחמימות מורכבות. מזונות נוספים שמחזקים קשב וריכוז הם אלה שיש בהם כמות גדולה של אבץ (שקדים ואגוזים ללא קלייה, גרעיני חמנייה ודלעת ללא מלח, עדשים, טחינה) ואלה שמכילים סיבים תזונתיים רבים (דגנים מלאים, פירות, ירקות, קטניות). שינוי התזונה עשוי לחולל פלאים מבחינת רמות הקשב והריכוז בכל גיל.

5. יוגה / טאי-צ'י

גם יוגה וגם טאי-צ'י הם שילוב מעולה של פעילות גופנית עם טכניקות להרפיה עמוקה. לשני המרכיבים השפעה חיובית משמעותית על הקשב ועל הריכוז, הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים.

תוכן עניינים

אולי יעניין אותך גם:

דילוג לתוכן